Erzurum

OnlineBilet 39.00 TL

Çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Erzurum oldukça büyük bir kültürel zenginliğe sahiptir. Tarihi bir yana, sahip olduğu Palandöken Dağı ile kış turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Çift Minareli Medrese, kentin en önemli sembolüdür. Yazılı anıtı bulunmadığından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu mistik ve arkeolojik harikayı mutlaka görmeniz gerekir.

Üç Kümbetler kentin diğer önemli eserleridir. Mezarlar kesme taşlardan yapılmıştır. Bu mezarların kimlere ait olduğu bilinmemektedir.

5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilen Erzurum Kalesi 2000 m yüksekliğindedir. Kale içindeki mescit ve saat kulesi Türk mimarisinin ilk örneklerindendir. Türk mimarisini yakından tanımak isteyenler için önemli bir uğrak yeridir.

1297 yılında inşa edilen Çobandede Köprüsü ve Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Rüstempaşa Bedesteni kentin diğer önemli tarihi eserlerindendir.

Çift Haneli ve Yakutiye Medreseleri tarihin kente bahşettiği büyüleyici mekanlardır. Bu medreseleri görmeden kentten ayrılmamanız gerekir.