Diyarbakır

OnlineBilet 49.00 TL

Kenti çepeçevre saran Diyarbakır surları kentin en önemli tarihi yapılarıdır. Çin Seddi'nden sonra dünyanın ikinci en uzun surlarını oluşturan bu tarihi yapılar 5.5 km uzunluğunda 7-8 m yüksekliğindedir. Diyarbakır'ın en etkileyici ve büyüleyici tarihi eserleri olan bu surlarda 6 giriş kapısı ve içerisinde toplam 16 kale bulunur. Orta Çağ'a ait bu askeri yapılar yazıt ve kabartmalarla kaplıdır. Kentte dolaşırken her yerde bu surları görebilirsiniz. Bu surları gerçekten keşfetmek için mutlaka zaman ayırmalısınız.

Ergani ilçesi Sesveren Pınarı Köyü'nde bulunan Çayönü Höyük'ü kentin en önemli tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapar. Orta Çağ'a ait bu tarihi kent M.Ö. 7.000 yıllarına aittir. Kentin görmeniz gereken en önemli yapılarından biridir. Ayrıca, Bismil ilçesinde yer alan Üçtepe de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Çok sayıda doğal ve suni mağaranın varlığı kentte mağara turizminin önünü açmıştır. Lice ilçesindeki Bırkleyn Mağarası, Ergani'de bulunan Hilar Mağarası ve Silvan'daki Hasuni Mağarası kentteki başlıca mağaralardır.

Silvan'daki Malabadi Köprüsü, dünyadaki taş köprüler içerisinden kemeri en büyük olan köprü olarak farklı bir öneme sahiptir.

Ziya Gökalp Bulvarı'nda yer alan Diyarbakır Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Arkeoloji Müzeleri de ziyaret etmeye değer yerler arasındadır.

Selçuklu ve Artuklu dönemlerinden han, hamam, kervansaray ve özellikle köprüler Diyarbakır'ın turistik hazinelerindendir.

Anadolu’nun en eski camisi olan Ulu Cami ve Anadolu’nun ilk Üniversitesi olan Mesudiye Medresesi Diyarbakır'da yer alır.